خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶
خانه » بیوگرافی » بیوگرافی ایرج خواجه امیری به همراه عکس

بیوگرافی ایرج خواجه امیری به همراه عکس

بیوگرافی ایرج خواجه امیری به همراه عکس

زندگی نامه و آلبوم های حسین خواجه امیری متخلص به ایرج از شب صدا

ایرج از موفق ترین و سرشناس ترین خوانندگان موسیقی اصیل ایران می باشد.

بیوگرافی ایرج خواجه امیری به همراه عکس

بیوگرافی ایرج همراه با تصاویر

وی پدر احسان خواجه امیری (خواننده) و الیکا خواجه امیری (نوازنده و مدرس پیانو) است.

ایرج و دخترش الیکا خواجه امیری

ایرج و احسان خواجه امیری

زندگی نامه ایرج خواجه امیری

حسین خواجه امیری به تاریخ ۱۳۱۱/۱۰/۱۱ در خالدآباد نطنز در خانواده ای هنرمند به دنیا آمد. پدربزرگش از خوانندگان بنام زمان ناصرالدین شاه بود وپدرش که از صدایی خوش و رسا برخوردار بود و ردیف میدانست مدتها او را تحت تعلیم خویش قرار میدهد.حسین در همان زمان در مراسم های تعزیه خوانی شرکت میکرده و نزد تعزیه خوانانی که ردیف و دستگاه میدانستند به یادگیری آواز پرداخت.وی پس از پایان تحصیلات ابتدایی به تهران رفته و در سال ۱۳۲۶ به مکتب استاد ابوالحسن صبا راه می یابد وبه مدت دو سال پیاپی در محضر ایشان دانسته های خویش را تکمیل مینماید وبه وسیله ایشان به رادیو ایران معرفی میشود و شروع به اجرای برنامه با ارکستر ابراهیم خان منصوری مینماید.وی پس از مدتی به دانشکده افسری رفته و شبهای جمعه که آزادی داشته از ساعت ۳۰/۷ تا ۸ دربرنامه ارتش شرکت و با ارکستر محمد بهارلو به اجرای برنامه میپرداخته ودر همان زمان به خاطر محدودیت های ارتش نام مستعار(ایرج) را که در اصل نام برادرش بود برای خود بر میگزیند. ایرج در سال ۱۳۳۶به دعوت داوود پیرنیا به برنامه گلها راه میابد و در اولین همکاری خود با برنامه گلها برگ سبز ۴۳ را در مایه ی شور-ابوعطا و با همکاری : علی تجویدی و فرهنگ شریف و امیر ناصر افتتاح می خواند وهمکاریش با برنامه گلها ادامه میابد. ایرج علاوه بر اجرای برنامه های مختلف رادیویی به اجرای ترانه وآواز برای فیلم های فارسی همت گماشت و بازیگران زیادی از جمله : محمد علی فردین- منوچهر وثوقی- رضا بیگ ایمانوردی و…به لب خوانی ترانه های وی میپرداختند. اولین فیلمی که استاد ایرج در آن ترانه خوانده فیلمیست به نام روزنه امید به کارگردانی سردار ساکر هندی و ترانه ها از ساخته های جواد لشکری است. استاد ایرج با هنرمندان زیادی مانند: پرویز یاحقی- اسدالله ملک- جلیل شهناز- فرهنگ شریف- امیر ناصر افتتاح- جهانگیر ملک- حسن کسایی- لطف الله مجد- علی تجویدی-رضا ورزنده- منصورصارمی- محمد موسوی- احمد عبادی- حسن ناهید- انوشیروان روحانی- همایون خرم- حبیب الله بدیعی وبسیاری از نوازندگان و البته خوانندگان دیگر همکاری داشته ومورد تایید و تحسین آنها بوده است. از شاگردان ایرج میتوان به امیر احسان فدایی اشاره کرد. استاد ایرج در دوران فعالیت هنری خود بیش از ۱۰۰۰ آواز و تصنیف و ترانه در برنامه های مختلف خوانده ازجمله :

۲۱۳ برنامه گلها (برگ سبز- گلهای رنگارنگ- شاخه گل- گلهای تازه)
برنامه های رادیو ارتش
ارکستر دانشجویان
ارکستر محمد بهارلو
ارکستر ابراهیم خان منصوری
ارکستر عبدالله جهان پناه
موسیقی ایرانی اولیه
موسیقی ایرانی FM
نوایی از موسیقی ملی
شاعران قصه میگویند
شما و رادیو
بزم شاعران
اجرای آهنگ در حدود ۱۰۵ فیلم فارسی
حدود ۱۰ آلبوم در سالهای اخیرو…

 آلبوم های ایرج

ایرج در دوران فعالیت هنری خود بیش از ۲۰۰۰ آواز و تصنیف و ترانه در برنامه‌های مختلف خوانده است.

نیاز
غزل خوان
همه چشم‌ها به ایرانه
به یاد فردین
پرنده
حرف نگفته
شب بارانی
خاطرات زندگی
گل من
گلدون بی گل
سنگ صبور
بزم عاشقان (مشترک با اکبر گلپایگانی)
قصه زندگی
من و استاد

ایرج از خواننده های صاحب سبک ایران است و صدایش از معدود صداهای شش دانگ.جاودان صدایی که توانایی اجرای هر چه را بیش از حد انتظار داشت و طرفداران بیشمارش در سراسر ایران گواه این سخنند.

  • دانلود فصل دوم شهرزاد 25 تیرhttp://downloadgozar.ir/%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%84%D9%88%D8%AF-%D9%81%D8%B5%D9%84-%D8%AF%D9%88%D9%85-%D8%B3%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%84-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%B2%D8%A7%D8%AF.html
تمام حقوق مادی و معنوی برای سایت شب صدا محفوظ می باشد.